Sayın Üyemiz!!! Bu mesajı sadece Telekomünikasyon ve Haberleşme Cihazı Tamiri yapan üyelerimizin dikkate alması gerekmektedir. Cep telefonu satışı yapıp Cep telefonu tamir işini de yapmak isteyen üyelerimizin Vergi Dairesinden Nace kodlarına İletişim Araç ve Gereçlerinin Onarımı ile ilgili nace kodunu ekletmeleri gerekmektedir.

3308 Sayılı Milli Eğitim Bakanlığı ve 5362 Sayılı Meslek Kanunu Gereğince iş yeri açma ve işletme şartları Kanunlarla belirlenmiş olup uygulanması Kanun gereğidir. Telekomünikasyon ve Haberleşme Cihazlarının Onarımını yapan üyelerimizin Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma zorunluluğu 30 Haziran 2022 tarihinde sona erecektir.

Odamızda yapılan inceleme sonucunda Telekomünikasyon ve Haberleşme Meslek Dalında Belgenizin olmadığı tespit edilmiştir.
Mesleki Yeterlilik Belgesi alınması için kurs alınması ve sınava tabi olunması gerekmektedir. Telekomünikasyon ve Haberleşme Meslek Dalında Mesleki Yeterlilik Belgesi almanız için son tarih 30 haziran 2022 dir Bu sınavlar belirli zamanlarda yapılmakta olup Sınav sonucunda başarılı olunması halinde 5 yıl geçerli olan Mesleki Yeterlilik Belgesi alma hakkı Kazanılacaktır. Ayrıca Mesleki Yeterlilik Belgesi için yaklaşık 900,00 TL. masraf yapılması gerekecektir.

İzmir Elektronikçiler Odası olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Mesleki Eğitim Merkez Müdürlüğüyle yapılan çalışma sonucunda bu imkandan 23 yaşın üzerinde olan ve Telekomünikasyon ve Haberleşme Cihazlarının Onarımını yapan ve Meslek Nace’lerinde İletişim Araç gereçlerinin onarımı yazan Oda Üyelerimiz bu imkandan yararlanabilecektir. Mesleki Yeterlilik belgesi yerine geçen kalfalık ve ustalık belgelerini almak için Oda üyemiz, Mesleki Eğitim Merkezinde ilk önce Kalfalık sınavına girecek başarılı olması halinde Kalfalık belgesini alarak, 5 yıl beklemeden ustalık belgesi almak için sınava tabi olacak başarılı olması halinde Ustalık Belgesi almaya hak kazanacaktır. Ustalık Belgesi Olan üyelerimiz Mesleki Yeterlilik Belgesi Alma zorunluluğundan bu şekilde kurtulmuş olacaklardır. Kalfalık ve Ustalık Belgesi almak için süre normal olarak 8 yıl olup derslere devam zorunluluğu da bulunmaktadır. Odamızın Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki Eğitim Merkez Müdürlüğüyle yaptığı ortak çalışma sonucunda sadece sınava girip başarılı olmanız halinde Kalfalık ve ustalık belgelerinizi alabileceğiniz bu güzel imkandan yararlanmanız menfaatinizedir. Yapılacak olan sınavlarda Oda Eğitim Departmanımız Sınav Komisyonunda Resmi olarak Bulunacaktır. Sınavlar Gruplar Halinde organize edileceğinden üyelerimizin 31 Mart 2022 Mesai bitimine kadar Odamızla iletişime geçerek sınav müracaatı için başvuru yapması gerekmektedir Bu imkanı dikkate alıp faydalanmanız dileğiyle Hayırlı İşler Dileriz . Saygılarımızla. İzmir Elektronikçiler Odası Başkanlığı  https://www.youtube.com/watch?v=AivuTYFgyis

Whatsapp İletişim Whatsapp İletişim

Mesai saatleri saat 09.00-17.30 arası